fbpx

Global Teacher Prize

Globálna učiteľská cena, Global Teacher Prize, predstavuje ocenenie v hodnote 1 000 000 $ pre 1 výnimočného učiteľa z celého sveta, ktorý výrazne prispel v oblasti vzdelávania za uplynulý rok.

Kto stojí za GTP?

Ocenenie udeľuje Nadácia Varkey pod záštitou jeho kráľovskej výsosti šejka Mohameda bin Rašída al-Maktúma, premiéra Spojených arabských emirátov a emira Dubaja.

Kto hodnotí učiteľov?

Odborná komisia, ktorá vyberá zoznam TOP 50, TOP 10 a TOP 1 spomedzi učiteľov. Pozostáva z verejných činiteľov, riaditeľov škôl, akademických pracovníkov, novinárov, podnikateľov, riaditeľov firiem, vedeckých pracovníkov a mediálne známych osobností z celého sveta.

Ich spoločným cieľom je vyzdvihnutie dôležitosti práce, ktorú učiteliarobia, na čo im slúži komplexný zoznam hodnotiacich kritérií.

173

Počet krajín zapojených v Global Teacher Prize

50

Počet krajín s národnou cenou

5

Počet víťazov Global Teacher Prize

Kde prebieha odovzdávanie cien?

Cena Global Teacher Prize sa 5 rokov odovzdávala v marci v Dubaji. Od roku 2020 plánujú organizátori medzinárodnej ceny rozšíriť posolstvo konferencie do celého sveta a odovzdávanie ceny realizovať vždy v inej členskej krajine. Najbližšie sa tak udeje v októbri 2020 v Londýne.

V roku 2019 boli vďaka CEEV Živica a Komenského inštitútu historicky po prvý raz na ocenenie nominovaní aj slovenskí učitelia – finalisti národného ocenenia Učiteľ Slovenska 2018.

Prečo Global Teacher Prize?

Global Teacher Prize, rovnako ako národné ocenenie Učiteľ Slovenska, poukazuje na dôležitosť učiteľov a dopad ich činnosti nielen na študentov ale aj na širokú verejnosť.

Na spravodlivosť a transparentnosť hodnotenia dohliada PricewaterhouseCoopers.

nasledujúca stránka

Otázky a odpovede

Ste pripravený zapojiť sa, alebo viete o niekom, koho by sme mali osloviť?